It appears that you are using an ad-blocking program (Adblock).

Please disable Adblock so that we can provide you with valuable content.


Wygląda na to, że używasz programu blokującego reklamy (Adblock).

Prosimy o wyłączenie Adblocka, abyśmy mogli dostarczać Ci wartościowe treści.

Digital Versatile Disc (DVD)
DVD OKŁADKI DVD FORMAT OBRAZU DTS THX HISTORIA DVD TECHNOLOGIA DVD

Technologia DVD - Digital Versatile Disc

TECHNOLOGIA DVDOznaczenia płyt DVD

DVD 5 - dysk jednostronny, jednowarstwowy o pojemno ści 4.7 GB co pozwala na zapis ponad 2 godziny filmu. Jest podstawowym rodzajem płyty, wystarczającym do zapisu pełnometrażowego filmu z towarzyszącym dźwiękiem. Od płyty CD różnią ją mniejsze rozmiary pitów i odległości między ścieżkami, a także to, iż warstwa odblaskowa z zapisaną informacją znajduje się w odległości 0.6 mm od powierzchni, (w połowie grubości płyty), podczas gry w płycie CD odległość wynosi 1.2 mm.

DVD 9 - dysk jednostronny, dwuwarstwowy o pojemności 8,5 GB (ponad 4 godz. filmu). Płyta zawiera dwie warstwy (layers) oddalone od siebie o około 40-70 mikrometrów. Warstwa położona bliżej powierzchni dysku (layer 1) jest wykonana z materiału częściowo przepuszczającego promień lasera. Warstwa 2 (layer 2) całkowicie odbija światło lasera, i jest czytana w drugiej kolejności.

DVD 10 - dysk dwustronny, jednowarstwowy o pojemności 9,4 GB (ponad 4.5 godziny filmu). Na każdej stronie zapisane jest 4,7GB informacji. Odtworzenie materiału zapisanego na drugiej stronie wymaga (z reguły) przełożenia płyty na drugą stronę.

DVD 18 - dysk dwustronny, dwuwarstwowy o pojemności 17GB (ponad 8 godzin filmu). Zawiera cztery warstwy nośnika, z których dwie są półprzepuszczalne, a dwie całkowicie odbijają padający promień lasera. Najtrudniejsza jest produkcja płyt dwustronnych, dwuwarstwowych (17 GB). Wytwarza się je z dwóch oddzielnie przygotowanych płyt o grubości 0,6 mm odpowiednio sklejonych ze sobą. Jako spoiwa wykorzystana jest specjalna odmiana fotopolimeru. Po połączeniu ze sobą obu części płyty, zawarte między nimi spoiwo utwardza się wstępnie za pomocą promieni ultrafioletowych, a następnie dociska z dużą siłą.

Dźwięk - DD - Dolby Digital

DVD to najnowocześniejsza technologia cyfrowego przekazu obrazu i dźwięku. z której możesz korzystać we własnym domu.

DVD TO WIĘCEJ NIŻ KINO !!!OBRAZ - Na jednej płycie DVD można zmieścić do ośmiu godzin filmu (dwustronnie, dwuwarstwowo). Cyfrowy obraz, idealny kontrast, soczyste kolory, format kinowy panoramiczny i lub pełnoekranowy.

DŹWIĘK - Jakość cyfrowo zapisanego dźwięku jest porównywalna, a często wielokrotnie lepsza niż jakość dźwięku w najnowocześniejszych kinach. Większość filmów jest przygotowywana w systemach Dolby Digital 5.1 Surround, lub Dolby Digital 5.1 EX i DTS.

WRAŻENIE - Realizm każdego szeptu, kroku, strzału daje wprostniesamowite wrażenie. Dodatkowe informacje o filmie, aktorach, reżyserach, zwiastuny filmów, fragmenty zza kulis, wywiady, alternatywne zakończenia, teledyski, galerie fotosów, to wszystko na DVD.

SMAK PERFEKCJI - Sam decydujesz o tym, co chcesz oglądać. Bez przewijania znajdziesz swoją ulubioną scenę. W interaktywnym menu wybierzesz ścieżkę dźwiękową, a także wersję napisów w jednym z kilkunastu języków. Teraz filmy DVD także dzięki PlayStation 2.

Płyta DVD - nie traci na jakości!
Porównanie jakości obrazuObraz DVD 500 pixeli / linię - Obraz VHS 240 pixeli / linię

Podobnie jak to ma miejsce na płycie CD zapis dokonany jest w postaci spiralnej ścieżki biegnącej od środka krążka do zewnątrz. Przybiera on formę wgłębień (pitów) i pól (landów), gdzie promień lasera odczytuje przejścia pomiędzy wgłębieniem a polem. Różnica pomiędzy formatami polega na tym, iż w formacie CD laser ma długość fali 780 nm. (bliska podczerwień), natomiast do odczytu płyty DVD używa się lasera emitującego światło o fali krótszej - 635 lub 650 nm. (światło czerwone). Krótsza fala pozwala na zmniejszenie plamki, tak, że do zapisu i odczytu informacji można użyć o wiele mniejszych pitów i węższej ścieżki. Daje nam to ponad siedmiokrotne powiększenie pojemności płyty z dotychczasowych 0.65 GB do 4.7 GB. Użycie wielu warstw pozwala na dalsze powiększenie pojemności, nawet do 17 GB. Kolejna różnica pomiędzy formatami to różne standardy zapisu informacji. Płyta CD zapisana jest w formacie PCM (Pulse Code Modulation), gdzie informacja w postaci ciągu zer i jedynek za pomocą specjalnych algorytmów jest zamieniana na ciąg wgłębień wytłoczonych na płycie.

Odtwarzacze oraz płyty DVD są kodowane w zależności od tego, w jakiej części świata będą używane.
Płyty DVD mogą być odtwarzane jedynie przez odtwarzacze pochodzące z tego samego regionu.

Region 1 - Kanada, Stany Zjednoczone
Region 2 - Japonia, Europa, RPA, Kraje Bliskiego Wschodu, Egipt
Region 3 - Południowo-wschodnia Azja, Wschodnia Azja, Hongkong
Region 4 - Australia, Nowa Zelandia, Oceania, Centralna i Południowa Ameryka, Wyspy Karaibskie
Region 5 - Kraje byłego Związku Radzieckiego, Indie, Afryka, Północna Korea, Mongolia
Region 6 - Chiny

Tak więc "amerykańska" płyta nie będzie mogła być odtwarzana przez odtwarzacze z regionu 2.


Statystyki strony

Wszystkie filmy:
3877
Polskie okładki Blu-ray:
2797
BD-Info [Blu-ray]:
3548
BD-Info [4K Ultra HD]:
477
Video Bitrate [Blu-ray]:
3413
Video Bitrate [UHD]:
380
Skany płyt Blu-ray:
3867
Video Menu:
733
O serwisie

Polski Portal Blu-ray - poral.eu powstał w 2006 roku na którym znajdują się prawie wszystkie filmy Blu-ray i 4K Ultra HD, które zostały wydane w Polsce oraz poza granicami Polski z polską wersją jezykową. Jakie informacje umieszczam? Podstawa to BD-Info, wykres Video Bitrate, skany opakowania lub zdjęcia. Pozostałe to screen-y z filmu i menu, ciekawszych dodatków oraz specyfikacja materiałów dodatkowych.

Kontakt   Dostęp   Kolekcja   DVD   HD-DVD   Ericsson

               

e-mail: slawomir@poral.net ⓒ 2006 poral.eu. Wszelkie prawa zastrzeżone.